Dlaczego ten wpis jest głównie dla trenerów, ale super jakby przeczytał go też każdy rodzic? Bo wszystko co piszę na tym blogu dotyczy rozwoju dzieci przez sport i dawania im jak najwięcej wartości – sprawność, radość, postawy, nawyki. Jeśli ten proces ma być sprawny, wszyscy musimy się w niego ŚWIADOMIE angażować.
Wiecie jakie są dwa największe błędy, jakie może popełnić trener? Uznać, że…
…jest najmądrzejszy w relacjach z podopiecznymi i ich rodzicami,
…ma monopol na wizję rozwoju swoich podopiecznych.
Taki trener zawsze będzie:
- wiedział, które dziecko jest zdolniejsze – „przecież widać, że ten młody jest lepszy od innych”;
- uważał, że dobrze zna swoich podopiecznych – nawet bez rozmawiania z nimi lub ich rodzicami, bo przecież… wszystko widać „na oko”;
- ciągle podpowiadał młodym zawodnikom lub wręcz nimi sterował – bo przecież sami sobie nie poradzą!
- uważał, że rodzice nie powinni wtrącać się w kwestie treningowe i meczowe – najlepiej jakby w ogóle nie przychodzili na mecze, a tym bardziej na treningi;
- ograniczał komunikację z rodzicami do spraw organizacyjno-wychowawczych,
A jakie dwa największe błędy może popełnić rodzic?
- w ogóle się nie angażować w sport swojego dziecka,
- angażować się w sposób NIEŚWIADOMY.
Skupmy się jednak na trenerze, którzy mimo wszystko odpowiada za proces rozwoju dziecka przez sport i w tym aspekcie powinien być takim liderem – dla swoich podopiecznych oraz ich rodziców.
I tutaj pojawia się ważne zdanie, będące odpowiedzią na powyższe błędy: wszyscy, którzy pracujemy z grupami lub pojedynczymi osobami, musimy pamiętać, że „bycie dla innych liderem to balansowanie pomiędzy konsekwentnym realizowaniem własnej wizji a przyjmowaniem perspektywy osób, które prowadzę!”.
Jako osoba, która już kilkanaście lat pracuje z różnymi grupami (dzieci, młodzież, dorośli), zawsze będę stał na stanowisku, że kształtowanie dobrych relacji oraz ciągłe usprawnianie komunikacji ze swoimi podopiecznymi to podstawa!
Chciałbym zaprezentować Wam metodę, dzięki której w łatwy sposób:
- lepiej poznacie swoich podopiecznych,
- poprawicie relacje z nimi oraz ich rodzicami,
- usprawnicie swoje zajęcia.
Nazwałem ją „7+2”, bo składa się z:
- 7 pytań, które dotyczącą bezpośrednio ich perspektywy jeśli chodzi o ich dzieci,
- 2 pytań, które dotyczą opinii dzieci na temat prowadzonych przez Was treningów.
No to zaczynamy:
- Jakie zauważacie najmocniejsze strony lub umiejętności swojego dziecka? Opowiedz mi sytuację, gdy ostatnio widzieliście jak je prezentował?
- Co najbardziej chcielibyście usłyszeć od swojego dziecka w lipcu 2018 roku o minionym roku treningowym? Jaką historię chcielibyście, żeby Wam opowiedział?
- Jakie są Wasze wspomnienia z okresu kiedy byliście w wieku dziecka jeśli chodzi o sport? Co szczególnie pamiętacie?
- Jakie są Wasze największe obawy lub wątpliwości jeśli chodzi o najbliższy rok treningowy?
- Kiedy i w jaki sposób chcielibyście, żebym pozostawał z Wami w kontakcie w tym roku treningowym? Czego miałyby dotyczyć nasze rozmowy?
- Czy jest jeszcze coś co powinienem lub mógłbym wiedzieć o Waszym dziecku, co ułatwi mi wspieranie jego rozwoju?
- Czy jest może jeszcze jakieś pytanie dotyczące Waszego dziecka, które warto żebym zadał?
Dwa pytania dodatkowe, dzięki którym będziecie mogli określić kiedy Wasi podopieczni są zadowolenie z zajęć, a kiedy nie – po to, żeby stale móc te zajęcia usprawniać i dawać dzieciakom jak najwięcej frajdy.
- Jaki był najlepszy trening Waszego dziecka w ostatnim czasie? Dlaczego tak uważacie? Co wywołało w nim tak pozytywne emocje?
- Jaki był najgorszy trening Waszego dziecka w ostatnim czasie? Dlaczego tak uważacie? Co wywołało w nim tak negatywne emocje?
Pamiętajcie, że to tylko propozycja – te pytania mogą być inne! Wszystko zależy od tego, co chcecie z nich wyciągnąć dla siebie, i w dalszej kolejności – dla młodych sportowców.
Chodzi o to, żebyście pozwolili się otworzyć jeśli chodzi o oczekiwania, potrzeby, podeście, obawy. Spróbujcie „przyjąć ich perspektywę”, żeby lepiej „lepiej realizować swoją wizję”.
Jakie Waszym zdaniem inne pytania można by sobie zadawać?