„I love watching you play”* (Uwielbiam patrzeć, jak grasz) – te słowa wypowiedziane do młodego zawodnika mogą zmienić wiele – podejście dziecka do sportu, zaangażowanie i czerpanie radości, postrzeganie swojej roli w grze, odczuwanie wsparcia najbliższych w tym co robią, a także mogą wpływać na dalsze uczestnictwo dziecka w sporcie.

Co jeszcze potrzebuje usłyszeć młody zawodnik od swoich najbliższych? Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem przed ważnymi zawodami lub po meczu? Oto kilka wskazówek.

PRZED RYWALIZACJĄ

  1. Okaż wsparcie swojemu dziecku. „Wierzę, że sobie poradzisz”; „Trenowałeś systematycznie i ciężko, dlatego jesteś dobrze przygotowany”; „Jutro pokaż to, czego się nauczyłeś- jesteś w tym dobry”; „Poradzisz sobie, nie wątpię w to”.
  2. Porozmawiaj o zbliżającym się meczu/starcie. Jeśli dziecko nie chce rozmawiać, zaproponuj, żeby wypisał np. wszystkie swoje obawy przed meczem i razem porozmawiajcie o nich. Zadaj pytanie, co jeśli stanie się to, czego się obawia (np. źle zacznę mecz/start) i razem znajdźcie rozwiązanie (np. pojedynek jest długi, będziesz miał czas się poprawić). Możecie także wypisać wszystko to, czego się boi na kartce i później
    dokładnie ją podrzeć i wyrzucić do śmieci. Opowiedzenie o tym, o czym myśli zawodnik przed startem daje myślom ujście i powoduje
    „oczyszczenie” umysłu.
  3. Rozpocznij dyskusję o mocnych stronach młodego zawodnika. „W czym czujesz się dobry na boisku?”; „Co najbardziej lubisz robić podczas meczu?”; „Co trener mówił, że najbardziej Ci wychodzi?”. Najlepiej spiszcie razem te wszystkie elementy, nie zapominając o aspektach technicznych, fizycznych, mentalnych i taktycznych.
  4. Przekaż swojemu dziecku jak najwięcej informacji na temat organizacji zawodów. Jeśli to możliwe znajdź w Internecie zdjęcie hali/obiektu, na którym będą odbywały się zawody. Podaj przybliżoną liczbę uczestników, kibiców tego, co może się wydarzyć. Im więcej zawodnik dowie się o tym miejscu będzie wydawało się mniej obce, a to będzie wpływać na zmniejszenie poziomu stresu.
  5. Zaproponuj wspólne spędzenie czasu, które relaksuje Twoje dziecko. Może to być gra planszowa, film lub gra komputerowa, w którą zagracie razem. Najważniejsze, żeby była dobra zabawa.

PO RYWALIZACJI

Co robić w sytuacji wygranej?

  1. Nie pytaj o wynik. Twoje dziecko samo, czym prędzej Ci o tym powie. Jeśli zaś pytasz podkreślasz w nim poczucie, że to wynik jest najważniejszy (a wiemy wszyscy, że tak nie jest…liczy się m.in. zaangażowanie, radość, pokonywanie własnych słabości plus także efekty).
  2. Doceń wysiłek swojego dziecka. „Jestem z Ciebie dumny/a”; „Widziałam Twoje zaangażowanie- super”.
  3. Ciesz się razem z wygranym. Spróbuj poczuć to, co on czuje (albo to, co Ty czujesz) po ważnym, zakończonym sukcesem wydarzeniu.
  4. Pozwól na trwanie emocji. Nie uciszaj, uspakajaj swojego dziecka, niech wie, że może odczuwać pozytywne emocje.

Co robić w sytuacji przegranej?

  1. Patrz punkt 1, w sytuacji wygranej.
  2. Poczekaj, aż Twoje dziecko samo będzie chciało z Tobą porozmawiać. Jeśli ta chwila nadejdzie patrz punkt 2 w sytuacji wygranej.
  3. Pozwól, aby dziecko zdecydowało o czasie rozmowy. Jeśli będziesz je zmuszał, jedynie podkreślisz złość i frustrację. Niech zdecyduje ile chce powiedzieć i o czym.
  4. Zasada 24h. Jeśli chcesz porozmawiać dłużej poczekaj aż emocje trochę opadną. Wtedy staraj skupiać się na pozytywach, („Co zrobiłeś dobrze?”, „Czego się nauczyłeś?”). Pokaż i naucz, że z każdej sytuacji można znaleźć pozytywne aspekty. Możesz też zadać na koniec pytanie: „nad czym chciałbyś najbardziej popracować?”
  5. Zapewnij, że wszystko, co teraz czuje jest normalne. Złość, smutek, zdenerwowanie, może frustracja to emocje, które towarzyszą porażce każdemu z nas. Pozwól na bycie w tej emocji przez swoje dziecko i okaż zrozumienie (np. porównaj ze swoim doświadczeniem albo sportowców, których zna). Ucz, że ma prawo odczuwać także trudne emocje.

PYTANIE DO WAS

Czy Wy, rodzice, dodalibyście jeszcze jakiś punkt? Który z wymienionych jest dla Was szczególnie ważny? Dzieląc się swoimi doświadczeniami pomagacie także innym rodzicom, czytelnikom ?

*Więcej o tych magicznych słowach opowiada amerykański trener John O’Sullivan w nagraniu dla TEdx ( https://www.youtube.com/watch?v=VXw0XGOVQvw&list=LLdIeroBb8PvWlPH6B4DyG3Q ), wyjaśniając jednocześnie czemu aż siedem na dziesięć młodych osób uprawiających sport, z niego rezygnuje.

Zostaw odpowiedź