Chciałabym, abyśmy skupili się na tym, co tu i teraz. Jeśli właśnie otworzyliście ten artykuł, spróbujcie skupić swoje myśli na tym, co właśnie czytacie. 4 – 5 minut – bo tyle około powinna zająć Wam lektura – przeznaczcie na trening swoje mięśnia koncentracji.

Po tym jak mistrz zauważył, że młody chłopak, zawodnik gimnastyki akrobatycznej nie jest skoncentrowany na jego wykładzie, zadał mu pytanie:

„która godzina?

Hmm, na zegarze garażowym jest dokładnie trzydzieści pięć po drugiej.

Źle! Czas zawsze był, jest i zawsze będzie tu i teraz! Teraz jest czasem. Jasne? – zapytał Mistrz.

Hm, no tak, jasne.

Gdzie jesteśmy?

Jesteśmy w kantorze, na stacji benzynowej – znów odpowiedział młody zawodnik.

Jedyną rzeczą, którą wiesz z całą pewnością, jest to, że jesteś tutaj, gdziekolwiek by to nie było. Od tej chwili zaś, kiedykolwiek twoja uwaga zacznie odpływać do innych czasów i miejsc, chcę, żebyś natychmiast „wskoczył” z powrotem. Pamiętaj, czas jest:teraz, a miejsce jest:tutaj.”

To fragment książki opowiadającej o młodym sportowcu Danie Millmanie, późniejszym mistrzu świata w akrobatyce gimnastycznej, który na swojej drodze spotyka Mistrza, swojego mentora i przewodnika duchowego. Z jego pomocą Dan poznaje umiejętności potrzebne do pełnej obecności, czerpania radości z danej chwili i wewnętrznego spokoju („Siła spokoju, droga miłującego pokój wojownika” Dan Millan).

Rozmowa Dana z Mistrzem obrazuje to, czego powinniśmy uczyć młodych zawodników. Po pierwsze: czym jest umiejętność bycia „tu i teraz”, po drugie: jak „powracać” do stanu koncentracji. Nie da się być skupionym zawsze na tym, co tu i teraz. Ważne, aby nauczyć się rozpoznawać moment, kiedy nasza uwagę została rozproszona oraz nauczyć się „ładować” naszą koncentrację, aby była gotowa do optymalnego funkcjonowania.

Sport jest idealną przestrzenią do nauki tej umiejętności – aby wykonywać poszczególne zadania charakterystyczne dla danej dyscypliny (dobrze czy efektywnie), trzeba być w pełni obecnym. Mówiąc metaforycznie, jako osoby dorosłe w sporcie (trenerzy, nauczyciele, rodzice) mamy do dyspozycji najlepsze narzędzie, to od nas będzie zależeć, w jaki sposób je wykorzystamy.

„Teraz chciałbym opowiedzieć ci o satori, pewnym pojęciu z filozofii zen – powiedział Mistrz do Danego. Satori jest sposobem bycia wojownika. Pojawia się w momencie, gdy umysł jest wolny od myśli, jest czystą przytomnością, a ciało jest aktywne, wrażliwe i odprężone […]

Wiesz co, doświadczałem tego odczucia już wielokrotnie, podczas zawodów. Często koncentruję się tak silnie, że nawet nie słyszę aplauzu widowni – odpowiedział Dan.

Tak, to właśnie doznanie satori. A teraz, jeżeli zrozumiesz, to, co ci powiem, pojmiesz właściwą rolę sportu […] Wydaje ci się, że kochasz gimnastykę, ale ona jest jedynie opakowaniem kryjącym w sobie prezent: satori. Właściwe wykorzystanie gimnastyki polega na pełnym skupieniu uwagi i uczuć na ty, co się robi – wtedy osiąga się satori. Gimnastyka, zwłaszcza, gdy jest związana z ryzykiem, daje ci moment prawdy, podobnie, jak walczącemu samurajowi. Wymaga od ciebie pełnej uwagi!”.

Każda z dyscyplin, kryje w sobie pewnego rodzaju prezent: umiejętności, których może nauczyć się młody człowiek w sposób naturalny, wręcz na zasadzie ukrytego celu. Stanie się to wtedy, gdy osoby dorosłe w sporcie będą ich świadome i będą wiedziały, w jaki sposób pokazywać je poprzez sport dzieciom.

Ostatnio na blogu oraz spotkaniu live na Facebooku mówiliśmy o tym, dlaczego dzieci nie mogą nie nadawać się do aktywności sportowej – sport jest naturalną formą ruchu, poza tym jest wiele dyscyplin, każdy jest w stanie wybrać tą, która będzie dla niego atrakcyjna. Co w takim razie może jeszcze przyciągać dzieci do sportu? Młody zawodnik gimnastyki może odpowiedzieć tak:

„Po raz pierwszy uświadomiłem sobie, dlaczego tak kochałem gimnastykę. Dawała mi błogosławione wytchnienie od hałaśliwych myśli. Gdy wykonywałem obroty na drążku albo gdy robiłem salto, nic innego nie mało znaczenia. Kiedy ciało było aktywne, umysł odpoczywał w ciszy.”

W jaki sposób możemy dbać o koncentrację uwagi młodych zawodników? Jaką rolę mogą odgrywać rodzice i trenerzy? Na te pytania odpowiemy na najbliższym spotkaniu live na facebooku – zapraszamy!

czego dowiesz się podczas naszego LIVE? 📌Dlaczego należy rozwijać w dzieciach zdolność koncentracji? 📌3 techniki rozwijające zdolność koncentracji. 📌Jak być "tu i teraz"? Zapraszamy!

Opublikowany przez Rozwój Sportowego Wojownika Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Poznaj książki autorów!

Dla dorosłych i dla dzieci!

Zostaw odpowiedź